CASTRICUM – Burgemeester Toon Mans schat in dat de Coronacrisis de gemeente ongeveer 2 miljoen euro gaat kosten. Dat vertelde de burgemeester zaterdag op de radio bij Omroep Castricum. In het interview gaf de burgemeester verder updates over het verloop van het paasweekend, de situatie in verzorgingstehuizen en de brandbrief van strandondernemers.
Burgemeester Mans heeft deze week geraamd dat de coronacrisis de gemeente ongeveer 2 miljoen euro gaat kosten. “De gemeente gaat aan de ene kant inkomsten missen omdat ze die niet in rekening brengt en aan de andere kant moeten wellicht vereniging en partijen geholpen worden. Mijn inschatting is dat het dit jaar rond de 2 miljoen euro gaat kosten voor de gemeente”, lichtte de burgemeester toe in het interview. “We hebben gelukkig wel wat vet op de botten omdat we de afgelopen jaren netjes op de financiële huishouding hebben gelet.”
Paasweekend: rustig verlopen, geen boetes
Het paasweekend is rustig verlopen volgens de burgemeester. “We waren heel goed voorbereid. Er waren extra toezichthouders en boa’s ingezet, maar het is rustig gebleven.” Er zijn wel mensen gewaarschuwd door de toezichthouders maar van bekeuren was geen sprake. Tot nu toe is er één inwoner bekeurd voor het overtreden van de coronaregels.
Politie doet onderzoek na beelden op sociale media van overtreders op hangplek tussen Limmen en Akersloot
Op Twitter circuleerde deze week beelden van een hangplek tussen Limmen en Akersloot waar een groep bij elkaar heeft gezeten en brand heeft gesticht. “Via de politie zijn die beelden bij de gemeente gekomen”, vertelde de burgemeester.
“Uiteindelijk hebben zij de plek ontdekt. We gaan kijken of we nog wat met die beelden kunnen doen. Het moet bijna zo zijn dat mensen dat gezien hebben. Er circuleert nog een bericht op Twitter en ik vind het toch heel vervelend dat mensen de randen opzoeken.”
Zorgen over tekort aan beschermingsmiddelen verpleeghuizen blijft
Al vanaf de uitbraak van de coronacrisis is er volgens de burgemeester een tekort aan beschermingsmiddelen voor medewerkers van verpleeghuizen. “Mijn beeld is dat het verdeelsysteem wel iets is aangepast, maar we zijn er nog lang niet. Dat betekent dat medewerkers risico lopen. Gelukkig kunnen mensen getest worden als daar aanleiding toe is.”
De burgemeester heeft nauw contact met de ViVa! Zorggroep: “ik heb twee dingen aangegeven. Wees open en transparant over wat er gebeurd. En ten tweede: als er getwijfeld wordt over de gang van zaken neem contact op met de inspectie. Dat laatste is ook gebeurd. Ik zie dat er vanuit de ViVa! Zorggroep van alles wordt gedaan met bewoners, familie en medewerkers.”
Huisartsen melden niet-geteste Corona overlijdens
Ook Castricumse huisartsen doen mee met het landelijke initiatief om in kaart te brengen hoeveel mensen er zonder bewijs van test zijn overleden aan Corona, zo bevestigde de burgemeester. Het is niet bekend of alle huisartsen in de gemeente hieraan mee doen.
Brandbrief strandondernemers
De gemeente heeft deze week een brandbrief ontvangen van de strandondernemers. De exploitanten van de vier strandpaviljoens Zeezicht, Zoomers, Deining en Club Zand doen in die brief een dringend beroep op de gemeente om direct hulp te verlenen, ander dreigen ze om te vallen. In het interview reageert de burgemeester: “de gemeente en de strandpaviljoens hebben een iets andere relatie dan menig ander horecabedrijf. Dat komt doordat zij pacht betalen voor het gebruik van het strand. Wij hebben gezegd tot 1 juni geen rekeningen te sturen. Maar de ernst neemt toe omdat er geen omzet is. Er is vanuit de gemeente steeds gezegd dat we ruimhartig kijken wat we wel en niet kunnen doen.”
De ondernemers wensen voor 2020 geen pacht te hoeven betalen en vrijstelling van gemeentelijke heffingen en belastingen van 2020. Of de gemeente hierin mee gaat is de vraag volgens de burgemeester. “Je ziet dat er landelijk regelingen zijn voor bedrijven om ze overeind te houden. Daarnaast kunnen gemeenten ook individuele dingen doen. Naast de paviljoens hebben we nog veel andere bedrijven en verenigingen die het moeilijk hebben.” De gemeente is bezig in kaart te brengen hoeveel organisaties steun nodig zullen hebben en hoe de gemeente deze steun kan organiseren.
Heikel punt is het seizoensgebonden karakter van de strandtenten. Voor de looncompensatie van 65 procent wordt gekeken naar de loonkosten in januari wat volgens de ondernemers de maand is met de laagste loonsom van het jaar. “In Castricum hebben we het geluk dat we nog enige omzet hebben in januari. Als je in januari geen strandpaviljoen hebt zou je helemaal geen omzet hebben. In die zin is de situatie in Castricum net even anders”, vertelde de burgemeester. “Ik heb alle begrip voor het feit dat de paviljoenhouders de brief sturen. Ik vind dat we met elkaar goed moeten kijken in relatie tot de landelijke regelingen wat we wel en niet kunnen doen.”
Burgemeester verwacht dat basisscholen met een aangepast rooster weer open kunnen
In het interview blikte de burgemeester vooruit op het mogelijke besluit van het kabinet komende week om de maatregelen te minderen. “Ik verwacht dat de basisscholen voor een deel weer open zullen gaan. En dan misschien wel verdeeld. De helft van zo’n groep ’s ochtends naar school en de andere helft ’s middags. Dan zijn er kleinere klassen maar is er wel aandacht voor de kids. Anders is er kans dat de kinderen een leerachterstand oplopen.”
Zorgen over huiselijk geweld
De burgemeester sprak zijn zorg uit over huizelijk geweld. “Je ziet dat er rondom huiselijk geweld een toename is. Dat zijn zorgen die wij hebben. Er is extra aandacht voor. Medewerkers en de sociale teams van de gemeente zijn er mee bezig. Ook vanuit de GGD. We merken echt dat er een toename is van het aantal gevallen”.
Jongeren kunnen Oranjefonds helpen bij strijd tegen eenzaamheid
Het Oranjefonds is op zoek naar jongeren die op een positieve manier willen helpen eenzaamheid bij ouderen te bestrijden. “Helpen kan op verschillende manieren. Een bezoekje brengen voor het raam. Het kan zijn een kaartje sturen. Op verschillende manieren kan je mensen uit hun isolement en eenzaamheid halen. Een heel mooi initiatief.” Kijk voor meer informatie op www.oranjefonds.nl.
Het laatste nieuws over het coronavirus in Castricum kun je volgen via ons liveblog op de website.